Following a record high number of auditionees, we are excited to announce our 2020-2021 EYSO season roster! Despite exceedingly high audition turnout, the roster is smaller this year by design. Like most arts organizations, when we return to the stage we must have fewer performers on stage in keeping with vital CDC and Emory health and safety distancing guidelines. This is to keep our performers and staff as safe as possible. If in the future we are able to return to return to our traditional roster size, alternates may be contacted at that time.

Congratulations to all the wonderful music educators and school music programs reflected in this season’s roster!

-Alternates will be contacted individually-

FLUTE & PICCOLO 

LISTED ALPHABETICALLY

Ryan Clever (Pinecrest Academy)

Ivy Lee (Greater Atlanta Christian School)

Jumi Park (Collins Hill High School)

OBOE & ENGLISH HORN

LISTED ALPHABETICALLY

Emma Gordon (Hillgrove High School)

Calvin Hur (Milton High School)

Christopher Lee (Johns Creek High School)

CLARINET 

LISTED ALPHABETICALLY

Daniel Cho (Alpharetta High School)

Daniel Kim (North Gwinnett High School)

Jason Mok (North Gwinnett High School)

BASSOON 

LISTED ALPHABETICALLY

Paola Irizarry Joffre (Mill Creek High School)

Vishaal Kareti (Wheeler High School)

Joshua Konfrst (Norcross High School)

Kasey Park (Lambert High School)

SAXOPHONE

Raymond Liu (Brookwood High School)

HORN 

LISTED ALPHABETICALLY

Aidan Christensen (Kell High School)

Andrew Jutras (North Oconee High School)

Hector Montalvo (Lanier High School)

Milan Ronvelwala (GSMST)

TRUMPET 

LISTED ALPHABETICALLY

Jack Ramu (Forsyth Central High School)

Roman Thomas (Parkview High School)

Jonah Wu (Norcross High School)

TROMBONE & BASS TROMBONE

LISTED ALPHABETICALLY

Devrim Abaci (Chattahoochee High School)

Christopher Park (Parkview High School)

Nathaniel Wasihun (Parkview High School)

TUBA

Dallas Pellom (Campbell High School)

TIMPANI & PERCUSSION 

LISTED ALPHABETICALLY

David Espinosa (Denmark High School)

Alex Holloway (Cambridge High School)

Alec Yeung (Roswell High School)

PIANO & CELESTE

Skyler Feng (Lambert High School)

HARP

*Micah Blair (Dekalb School of the Arts)

STRINGS: The initial string seating as determined by the string seating audition panel and EYSO coaches will be available at the conclusion of the seating audition. There will be a second seating audition in early 2021 where students will have the opportunity to move within (or in the case of violins also between) sections. 

VIOLIN 

LISTED ALPHABETICALLY

Aaron Beraki (Brookwood High School)

Kailyn Brown (Mountain View High School)

Olivia Cai (GSMST)

Benjamin Cha (Peachtree Ridge High School)

Kevin Chen (Norcross High School)

YoonJi Cho (Chattahoochee High School)

David Chung (The Paideia School)

Sage Codispoti (North Gwinnett High School)

Samay Desai (Alpharetta High School)

Zoe Gotlin (Johns Creek High School)

Nevin Gregory (GSMST)

Jeremiah Jung (Northview High School)

Revin Jun (Northview High School)

Grace Kim (Lakeside High School)

Jeniffer Kim (Johns Creek High School)

Minjae Kim (Lambert High School)

Nathan Kim (North Gwinnett High School)

Erin Kong (North Gwinnett High School)

Thulsy Krishnan (Homeschool)

Janice Lee (Chattahoochee High School)

Alicia Li (Northview High School)

Lily Lin (Woodward Academy)

Amy Mo (Johns Creek High School)

Lucas Nyman (Starrs Mill High School)

Madison Park (River Ridge High School)

Emily Rader (Homeschool)

Meredith Salzinger  (The Paideia School)     

Joshua Sampson (The Weber School)

Daniel Seog (North Gwinnett High School)

Katie Shin (Mountain View High School)

Lela Stair (Duluth High School)

Lucas Stancill (North Gwinnett High School)

Jodie Stone (Starrs Mill High School)

Caeley Woo (Chamblee Charter High School)

Jeffrey Xu (Johns Creek High School)

Jean Yu (GSMST)

Diane Zhao (Northview High School)

Stephen Zhu (Walton High School)

VIOLA 

LISTED ALPHABETICALLY

Daniel Boscan (North Atlanta High School)

Nicholas Chang (Duluth High School)

Cadence Claar-Pressley (Tucker High School)

Kevin Cromer (Woodward Academy)

JaeHyun Im (Northview High School)

Kyle Lynch (Union Grove High School)

Ted Paek (Lambert High School)

Richard Rowe III (Marietta High School)

Zoe Schwartz (Woodward Academy)

Hannah Smallwood (Milton High School)

CELLO 

LISTED ALPHABETICALLY

David V. Cooper (Druid Hills High School)

Jonathan Fuller (Midtown High School)

Tyler Gemmell (Mill Creek High School)

Illana Hilley (The Galloway School)

Dean Kim (Lambert High School)

Jihoon Kim (Peachtree Ridge High School)

Owen Lear (Midtown High School)

Chungin Lee (Peachtree Ridge High School)

Gabriel Liu (GSMST)

Juwon Lim (Kennesaw Mountain High School)

Fiona McElroy (Decatur High School)

Khalil Payne (McEachern High School)

Matthew Seo (Johns Creek High School)

Emma Surbrook (Johns Creek High School)

Richard Wang (Starrs Mill High School)

BASS 

LISTED ALPHABETICALLY

David V. Cooper (Druid Hills High School)

Aiden Johnson (Mountain View High School)

Peyton Lightcap (Brookwood High School)

Tendekai Mawokomatanda (Dekalb School of the Arts)

Audrey Nguyen (Alpharetta High School)

Frank Zhou (North Gwinnett High School)

Richard Zhou (North Gwinnett High School)